Kahve tüketimini azaltmanızı sağlayacak 5 bitki!

Günümüzde birçok insan uyku sorunları yaşıyor ve bu nedenle kafeine bağımlı hale geliyor. Kahve tüketimi ara sıra yapıldığında zararlı olmayabilir, ancak günlük işlerinizi halledebilmek için her gün belirli bir miktarda kahveye ihtiyaç duyuyorsanız, bu durum tehlikeli olabilir. Vücudunuzun size gönderdiği önemli mesajları görmezden gelmemelisiniz. Peki, kafein alımını azaltmanızı sağlayacak sağlıklı besinler nelerdir? İşte kahve tüketimini azaltmanızı sağlayacak 5 bitki…

KAHVE TÜKETİMİNİ AZALTMANIZI SAĞLAYACAK 5 BİTKİ

1. Ham kakao:

Sabahları neşenizi yerine getirecek bir Latte’niz yoksa, ham kakao devreye girebilir. Kakao, vücudunuzun mutluluk serotonini salgılamasına yardımcı olan amino asitler içerir. İçerisinde çok az miktarda kafein bulunmasına rağmen, aynı zamanda size doğal enerji verecek teobromine de sahiptir.

2. Ginseng:

Yorgunluk ve bitkinlik halini azaltmasıyla bilinir. Ancak yararları bu kadarla sınırlı değildir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve karaciğerinizi yeniler. Çay olarak içebilir veya hap olarak alabilirsiniz.

3. Maca turbu:

Turpgiller ailesinden gelen maca, Peru dağlarının yüksek yerlerinde yetişir. Ham kakao gibi, maca da ruh halinizi ve enerjinizi yükseltir. Ayrıca, stresi azaltma ve cinsel arzuyu artırma etkisi de vardır. Sabah içeceğinize bir çay kaşığı ekleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

4. Zencefil:

Zencefil, dolaşımı kolaylaştırır ve kafeini bırakırken karşılaşabileceğiniz mide bulantısı sorununa iyi gelir. Zencefilli bitki çayı içebilir veya meyve suyunuzun içine taze zencefil ekleyebilirsiniz.

5. Kavrulmuş karahindiba çiçeği kökü:

Eğer kavrulmuş kahveyi bitkisel çayla değiştirmeye hazır değilseniz, karahindiba çiçeği kökü tam size göre. Kahveye yakın bir tadı var ve kafein içermiyor. Ayrıca, karaciğeriniz için de faydalıdır. Bunu aktarlardan bulabilirsiniz ve yalnızca sıcak su eklemeniz yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir